Bavlna a obliečky z bavlneného saténu

Autor:emislovensko

Publikované dňa 06.04.2008

  • Bavlna a obliečky z bavlneného saténu

Bavlna

          Existuje celá škála bavlnených druhov a každá z nich má svoju tradičnú rastovú oblasť. Klimatické podmienky v týchto oblastiach produkujú bavlnu rôznych vlastností. Najdôležitejšie z týchto vlastností je dĺžka a jemnosť individuálnych vláken – čím dlhšie a jemnejšie je vlákno, tým hebkejšia a hladšia priadza je z nej vyrobená. Obliečky z bavlneného saténu využíva jemne česané bavlnené priadze.

Česaná bavlna na posteľné obliečky

          Česaná bavlna prechádza dodatočným procesom, v ktorom sa zbavuje krátkych, hrubých vláken, takže výsledná bavlnená priadza je mäkšia a hebkejšia. Posteľná bielizeň vyrobená z česanej bavlnenej priadze má preto až 3x dlhšiu životnosť. Základnou nevýhodou tejto technológie je vyššia cena spracovania a nutnosť použiť na výrobu kvalitnejšie vstupné suroviny. Bavlnený satén je hustá bavlnárska tkanina malej hmotnosti, vyznačujúca sa hladkým lesklým povrchom. Je tkaný v atlasovej väzbe. Používa sa na výrobu prádla, dámskych haleniek a šiat. Čo sa týka posteľného prádla a obliečok je predovšetkým vhodnejší do spálne z dôvodu vyššej hygieny.
          Bavlna sa získava sa z povrchu semien rôznych odrôd bavlníkov (tropického alebo subtropického) - tobolky bavlníka. Bavlna sa pestovala už v roku 4000 p.n.l. v Indii. Odtiaľto putovala do Egypta a neskôr cez Babylon, Čínu a Malú Áziu sa dostala do ostatných krajín. Väčšinou ide o jednoročnú rastlinu, ktorá pochádza z tropických a subtropických krajín (predovšetkým India a Čína). Má jemné a lesklé vlákna. Bavlnené vlákna pripomínajú tvar plochej stužky. Bavlnu obsahuje väčšina tkanín a pletenín, pričom najviac sa využíva v bytových textíliách, odevných výrobkov a galantérii.
bavlna na výrobu bavlneného posteľného prádla

Zaujímavosť o bavlnených obliečkach

          Výroba najjemnejších bavlnených látok v Indii sa časovo zhoduje s počiatkami britskej vlády a dosiahla nevídanú obľubu, o čom svedčia opisné názvy bavlnených tkanín odvodené z indického prostredia (madras, mušelín, kaliko). Bavlník sa stal hlavnou plodinou južných štátov koloniálnej Ameriky a namáhavá práca pri pestovaní a zbere podnietila rast obchodu z otrokmi. Viac ako 150 rokov bola najvýznamnejším výrobcom bavlnených látok Británia. Lancashire bol okolo roku 1913 domovom najväčších pradiarní a tkáčovní na svete.

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár