Zdravší spánok

Autor:emislovensko

Publikované dňa 12.05.2013

  • Zdravší spánok

Prehadzujete sa v posteli a nemôžete poriadne spať? Máte novú posteľ aj periny a stále nechápete v čom je problém? Asi by bolo načase vymeniť posteľné prádlo. Áno. Čistota posteľného prádla veľmi ovplyvňuje náš spánok a pritom vplýva aj na naše zdravie. Nedávny prieskum vo Veľkej Británii ukázal, že asi pätina Britov nemení posteľnú bielizeň viac krát než raz mesačne. Asi šesť percent mení obliečky týždenne, ale našlo sa aj percento, ktorí menia obliečky raz ročne. Podľa expertov je aj mesačný interval silno alarmujúci. Pýtate sa prečo?

Podľa výskumov strávi priemerný obyvateľ našej modrej planéty jednu tretinu svojho života v posteli. Neustálim prehadzovaním sa, líhaním sa nám uvoľňujú milióny odumretých buniek z nášho tela. V podobe odumretej kože z tváre, vlasov sa dostávajú do posteľného prádla. Rovnako ako pot, sliny či maz. Asi pól litra potu odíde z nášho tela počas jednej noci. Vsiakne do obliečok, matracov, perín a vankúšov.  „A tak si ešte raz predstavte, že posteľné prádlo periete len raz mesačne“.   

 Najväčším nepriateľom, ktorého v posteli stretneme sú roztoče, ktoré sú nositeľmi mnohých alergénov. Sú schopné opakovane vyvolávať alergické reakcie. No nepriamo vplývajú aj na ľudí bez alergie. Roztoče produkujú proteolytické bielkoviny, ktoré poškodzujú naše dýchacie cesty.

RoztočPreto je pre ľudí trpiacich alergiou vhodné používať vankúše a posteľnú bielizeň s výplňou z dutého vlákna. Tie nahradili bývalé husie perie. Výhodou je, že ich môžete opakovane prať pri klasickej teplote pri 60. stupňoch. V takýchto obliečkach sa však roztoče vyskytujú rovnako ako napríklad v perí či ovčom rúne. Preto je najlepšou prevenciou častejšie pranie, vďaka ktorému odstránite z obliečok zbytky roztočov a ich výkaly, ktoré tiež vyvolávajú alergické reakcie.

Dbajte na svoje zdravieRoztočov sa jednoducho nemožno úplne zbaviť. Vysávanie je neefektívne kvôli členitému telu roztočov, ktorí sa vďaka nemu zachytia na vláknach obliečok či čiastočkách výplne. Je však možné eliminovať množstvo roztočov na minimum. A preto, aby ste sa čo najviac zbavili roztočov a čo najmenej si zničili svoje posteľné povlečenie, mali by ste zvoliť správny postup prania. Posteľné prádlo by ste mali prať v práčkach s objemom aspoň sedem kilogramov. Obliečky rýchlo a silno nasiaknu vodou, tak aby sa Vám pri vysokých otáčkach nepoškodila práčka. Doporučujeme aspoň jednu tretinu pracieho prášku oproti klasickej dávke a obliečky vypláchať aspoň 5 krát. Aby Vaše prádlo krásne voňalo, môžete do práčky nakvapkať pár kvapiek eukaliptového oleja, ktorý má schopnosť ničiť roztoče.

Na trhu sa však môžete stretnúť aj s proti roztočovými obliečkami, matracmi, ako aj antialergénnými vankúšmi a posteľnými obliečkami, ktoré dokážu zminimalizovať výskyt zdraviu škodlivých roztočov. 

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár