Rady a tipy pre posteľné prádlo 2. časť

Autor:emislovensko

Publikované dňa 15.05.2013

 • Rady a tipy pre posteľné prádlo 2. časť

Ako správne prať posteľné materiály.

Obliečky z prírodného vlákna:

Bavlna – oddelené pranie bielych a farebných obliečok pri teplote 40. až 60. stupňov C. Pri vyšších teplotách než 60 stupňov môžete prať obliečky bielej farby.
Hodváb – perie sa väčšinou v práčke alebo v rukách pri teplote 30. stupňov C bez odstreďovania. Pred úplným vysušením vyžehliť na rube.

Pozorne si prečítajte etiketu

Obliečky z chemického vláka:

Umelý hodváb (viskózový hodváb)
Perie sa v rukách pri teplote 40. stupňov C. Pri žehlení použiť jemne nahriatu žehličku. Na bielenie využijete chlór.

Obliečky zo syntetických vlákien:

Polyester
Perie sa v práčke pri teplote 30. až 40. Stupňov C, prípadne v rukách bez odstreďovania a žmýkania. Pri žehlení použiť jemne nahriatu žehličku.

Elastan
Tento materiál sa v obliečkach vyskytuje asi okolo 25%. Preto by ste si mali dávať pozor a pozorne si prečítali z akého materiálu je posteľná bielizeň vyrobená. Obliečky s obsahom takéhoto materiálu by ste mali sušiť ďalej od zdroja tepla.

Polyamid
Farebnú a luxusnejšiu posteľnú bielizeň je vhodnejšie prať v rukách, v teplej vode. Bielu bielizeň prať na 60. stupňoch C.

Nevýhoda bavlnených obliečok pri praní je v tom, že sa zráža. Je to spôsobené zrážaním sa tkaniny už pri výrobe samotnej tkaniny. Hustejšie utkaná tkanina sa zráža menej. Zrážanie závisí od teploty prania. Ak je teplota vyššia, tým sa obliečka rýchlejšie zrazí. Pri bežnom metre je zrazenie okolo 4 – 6 cm. To znamená, aby Vaše nové obliečky mali požadovanú dĺžku 200cm, mali by mať pred vypratím dĺžku aspoň 208 – 212 cm. Pri obliečkach na vankúš nie je rozdiel vo veľkosti až tak veľký. Teda pri šírke 90 cm by mala mať obliečka pred vypratím aspoň 95 cm.

Viete, že prvým vypratím posteľnej obliečky sa končí záruka na kvalitu potlače? Aby ste teda zabránili znehodnoteniu obliečok je dôležité, aby ste obliečky správne vyprali. Poriadne si prezrite etiketu, na ktorej je uvedené, pri akej teplote treba obliečky prať a aké sú najčastejšie chyby pri praní. Ak periete farebné obliečky, použite prací prášok na farebnú bielizeň. Obliečky len preveste cez šnúry. Nepoužívajte štipce, aby sa Vám nevyťahali rohy. Obliečky žehlite mierne vlhké, aby Vám nevznikli preklady.Pracie symboly

Tipy na odstránenie škvŕn

 • Ak máte na obliečke škvrnu od čokolády, použite na ňu roztok čpavku alebo soli. Následne ju vyperte vo vlažnej vode.
 • Na škvrnu od krvi zaberá okamžité vypratie v rukách, v studenej vode. Stačí použiť obyčajné mydlo.
 • Alpu môžete použiť na škvrny od farbičiek.
 • Octovou vodou vyčistíte škvrny od kečupu a namočením bielizne do horúcej octovej vody pred praním odstránite škvrny od jahôd.
 • Ak nájdete prilepenú žuvačku, potrite ju kockou ľadu. Vydrví sa.
 • Na škvrny od čerstvého ovocia pomáha pred vypratím horúca voda alebo namočenie do horúceho cmaru. Ak na bielizni ostane nejaké zafarbenie, použite citrónovú šťavu. Potom vyžmýkajte v studenej vode.
 • Na mastnú škvrnu požite prípravok na umývanie riadu. Prežehlite cez satý papier alebo môžete posypať rozdrvenou kriedou. Nechajte pôsobiť a potom vyklepte.
 • Pred praním do teplej octovej vody vložte bielizeň zašpinenú potom.
 • Škvrny od fixiek stačí postriekať lakom na vlasy a po zaschnutí jednoducho vyprať.
 • Na škvrny od atramentu môžete použiť rozpučené, nedozreté jablko.

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár