Čo by ste mali vedieť o vankúšoch 2. časť: Výplne do vankúšov

Autor:emislovensko

Publikované dňa 22.05.2013

  • Čo by ste mali vedieť o vankúšoch 2. časť: Výplne do vankúšov

Výplne vankúšov môžu byť prírodné alebo syntetické. V obidvoch prípadoch však ide o ekologický materiál. Teda výber závisí hlavne na osobných preferenciách. Syntetické sú hypoalergénne a jednoduchšie na údržbu. Prírodné výplne udržujú vlhkosť a teplo, no sú náročnejšie na dlhodobú údržbu.

Pri väčšine ortopedických vankúšov sa môžete stretnúť s pamäťovou (lenivou) penou. Ide o zvláštny druh viskózno-elastickej peny, ktorá má otvorenú bunkovú štruktúru. Má väčšiu hustotu a je citlivejšia na teplotu než iné druhy peny. Svojou štruktúrou sa prispôsobí hmotnosti a telesnému tvaru. Ak tento tlak poľaví, pamäťová pena sa pomaly vráti do svojej pôvodnej podoby. Nespôsobuje bolesti hlavy, chrbtice a udržuje chrbticu v optimálnej polohe, ktorá je určená na spánok. Navyše sa prispôsobí Vašej teplote, takže počas noci necítite povrch vankúša. Jednoducho spíte ako „v bavlnke“. Pamäťovú penu vyvinuli v NASA, aby zlepšili podmienky astronautov počas letu do vesmíru. Pri anatomických (ortopedických) vankúšoch ide o jeden pevný kus pamäťovej peny. Vhodné sú pre ľudí, ktorí spávajú hlavne na chrbte alebo bruchu. Pamäťová pena je nehostinným miestom pre roztoče, preto je vhodná aj pre astmatikov a alergikov. Pri klasických vankúšoch je pamäťová pena vo forme malých kúskov. Vhodné sú pre ľudí, ktorí spávajú na bruchu a počas noci si vankúš upravujú podľa svojich predstáv. Pre tých, ktorí chcú stredne vysoký vankúš či pre tých, ktorí počas noci potrebujú mať podložené nohy.Ortopedické vankúše = zdravší spánok

Vankúše z mikrovlákien obsahujú jedinečné polyesterové vlákna s vynikajúcimi vlastnosťami. Sú veľmi ľahké, odolné a trvácne. Svojou štruktúrou pripomínajú klasické husacie perie. Dajú sa prať v práčke, pretože sa nezrážajú. Odolné voči prachovým roztočom. Vhodné sú pre ľudí, ktorí sa počas noci nadmerne potia.

Vankúše z prírodného vlákna Tencel. Toto vlákno sa získava z celulózy, ktorá sa používa pri výrobe papiera. Vankúše z tohto materiálu sú mäkké na dotyk, priedušné a ekologické.

Klasické pérové vankúšeVankúše z bambusových vlákien sú priedušné a antibakteriálne. Bambus je prírodný materiál, ktorý je veľmi jemný k pokožke. Je antialergický a antibakteriálny. Je vzdušný a veľmi dobre saje vlhkosť, preto dokáže zabezpečiť svieže prostredie pre Váš spánok.

Vankúše z bio peny, nazývajú sa aj bio vankúše sú vyrobené z najmodernejších materiálov na báze prírodných materiálov. Ide o prírodné oleje, vďaka ktorým sú vankúše viac elastickejšie a dosahujú výbornú tvarovú stálosť. Sú vhodné pre ľudí, ktorí dávajú prednosť prírode a ekologickým materiálom.

Ak máte radi ľahkosť a nadýchanosť, sú pre Vás určené vankúše z pravého husacieho peria.

Stretnúť sa môžete aj s vankúšmi, ktoré obsahujú gélové segmenty umiestnené v oblasti krčnej chrbtice. Tieto vankúše majú veľmi dobrú schopnosť rozkladať tlak, vďaka čomu nie je počas spánku narušený krvný obeh. Nedochádza k preležaninám a spánok je tým pokojnejší. 

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár