Starostlivosť o vankúše a paplóny

Autor:emislovensko

Publikované dňa 27.05.2013

  • Starostlivosť o vankúše a paplóny

Počas noci naše telo získava novú energiu, ktorú potrebujeme, aby sme mohli fungovať počas celého nasledujúceho dňa. Kvalitné vankúše a paplóny oblečené v príjemnom posteľnom prádle nám zaručia ničím nerušený spánok počas celej noci. No aby sme si udržali toto pohodlie, je nutné zabezpečiť dôkladnú starostlivosť posteľných vankúšov a paplónov.

Po prebudení by ste si mali vankúše a paplóny poriadne pretrepať, aby si zachovali tvar svojej náplne a pružnosť v prípade páperovej výplne. Paplóny by ste však nemali vysávať a ani vyklepať, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu páperia.

Každé ráno by ste mali vyvetrať svoju spálňu, aby sa z vankúšov a paplónov vytratila všetka vlhkosť, po čom zostanú príjemné a nadýchané. Ak svoju posteľ Príjemný spánokzakrývate prikrývkou, urobte tak až po niekoľkých hodinách, pokým sa periny poriadne nevyvetrajú. Po zakrytí postele prikrývkou sa Vám môže zdať, že sú vankúše a paplóny stlačené. To spôsobuje vlhkosť, ktorá sa usádza vo vzduchových dutinách. Aby ste zabezpečili nadýchanosť a našuchorenosť peria v perinách, je vhodné periny sušiť niekoľko hodín v sušičke. Môžete do bubna práčky pridať umytú gumenú čižmu či tenisovú loptičku, ktoré sa s perinami poriadne pohrajú. Po približne pätnástich minútach periny vždy vyberte a poriadne pretrepte.

Ako prať vankúše a paplóny

Na zachovanie príjemného a nadýchaného vzhľadu Vašich perín je potrebné dodržiavať stanovené kritéria pre pranie vankúšov a paplónov v práčke. Určite ste si už všimli, že na každom vankúši je prišitý lístok, etiketa, ktorá udáva presné podmienky, podľa ktorých máte vankúš prať. V prípade, že je na etikete uvedená možnosť čistiť vankúš suchým praním, nepokúšajte sa ho vyčistiť namokro. Síce ušetríte nejaké to euro, ale môžete aj veľmi prerobiť, pričom z výsledného efektu dostanete nevzhľadný kus látky. Odneste ho radšej do čistiarne, kde sa Vám o neho dôkladne postarajú.

Pranie vankúšov a paplónov v práčkeV prípade, že sa vankúš môže prať v práčke, vyskúšajte ho vložiť do práčky samostatne bez akejkoľvek inej bielizne. Aby ste zabránili strate tvaru vankúša alebo paplóna, nastavte cyklus na „jemné pranie“ a teplotu na 60. stupňov C. Pri praní nie je veľmi vhodné používať klasické pracie prostriedky. Výplne vankúšov sú vyrobené z rôznych materiálov, preto je vhodnejšie použiť klasické tekuté mydlo, čím ušetríte materiál z čoho je vankúš vyrobený. Po vypratí je vhodné vankúš aspoň tri krát vypláchať, aby ste si boli istý, že je mydlo z vankúša úplne odstredené.

Pri ručnom praní, si najskôr naplňte vaňu teplou vodou. Pridajte tekuté mydlo a pár kvapiek bielidla. Potom ponorte vankúš asi na pól hodinu do napustenej vody. Poriadne vyžmýkajte a nechajte pätnásť až dvadsať minúť prepláchnuť pod tečúcou vodou. Ak z vankúša tečie už len čistá voda, vystrite vankúš na rovný povrch a nechajte uschnúť. 

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár