Ako prať posteľné prádlo

Autor:emislovensko

Publikované dňa 29.07.2013

  • Ako prať posteľné prádlo

Čistenie posteľného prádla by malo byť vykonávané osobitne od ostatného oblečenia, aby sa zabránilo zafarbeniu, tvoreniu háčikov a pod. Pre obliečky je potrebné zaistiť v pračke dostatok priestoru, aby boli dobre opraté. Každý z nás pozná rozdiel medzi čistými a vyležanými obliečkami, nebolo by príjemné kebyže hneď po vypraní necítime rozdiel. Nielenže by nevoňali podľa našich predstáv, ale ani hygienicky by nemuseli spĺňať nároky, ktoré na ne máme. V posteli strávime cca tretinu života, preto by sme mali dbať na kvalitu nášho spánku.

1. Pozbierajte všetky plachty a obliečky z postele.

ako rpať obliečky

 

2. Vložte obliečky a plachty do práčky.

Paplóny a vankúše by sa mali prať a čistiť oddelene. Posteľné obliečky iných druhov sa nedoporučuju prať spolu.

ako prať bavlnené obliečky

 

3. Odmerajte požadované množstvo prostriedku na objem prania.

ako prať bavlnené obliečky 

 

4. Pranie.

Pranie v horúcej vode je ako už vieme efektívnejšie, pranie v chladnejšej vode je zase šetrnejšie k obliečkam. Odporúča sa neprekračovať teplotu stanovenú výrobcom, poprípade ak nie sú obliečky veľmi zašpinené, výnimočne nastaviť aj nižšiu teplotu. Treba brať ohľad na materiál obliečok, na nižších teplotách sa perie napríklad bavlnený satén, opatrne treba prať flanel, vyšiu teplotu môžete nastaviť pri kvalitnej bavlne DeLux. Ak máte nekvalitné posteľné prádlo, ktoré pustí pri praní farbu, treba ho reklamovať (pokiaľ ste neprekročili teplotu pri praní). Teplotu prania netreba však ani zámerne žnižovať, pranie zabíja všetky baktérie, plesne a roztoče, ktoré si v posteli neželáme.

ako prať obliečky

 

5. Nastavte na pračke cyklus prania obliečok, ak máte takú možnosť.

ako prať obliečky

 

6. Koniec prania obliečok.

ako vyprať obliečky

7. Na konci prania pridať levanduľový alebo iný olej, pre sviežosť, pozor na znečistenie prádla už v práčke.

ako vyprať obliečky

8. Sušenie.

Prevesiť na sušičku, prednostne na slnko, ušetríte energiu, čas a čerstvý vzduch vám osvieži obliečky alebo sušiť v sušičke.

ako prať bavlnené obliečky

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár