10 rád pred nákupom obliečok

Autor:emislovensko

Publikované dňa 29.07.2013

  • 10 rád pred nákupom obliečok

Na posteľnom prádle sa neoplatí šetriť, takziež sa však nevyplatí nakupovať rýchlo. Prečítajte si zopár tipov, aby ste si posteľné prádlo vybrali správne a neplatili za ňho viac, ako musíte.

1. Bavlnené obliečky sú doslova zafarbené priadze, ich kvalita sa ráta počtom vláken v tkanine. Väčšina obliečok má počet vláken 200, drahšie môžu mať 250 či dokonca 300. Čím väčší počet nití, tým je látka mäkšia a odolnejšia. Pozrite sa na obliečky oproti svetlu, ak presvitajú, tak si ich určite nekupujte, počet nití a kvalita je taká nízka, že by ste ich kúpu po prvom praní oželeli. Ďašou možnosťou je poškriabť trošku obliečky nechtom, ak sa vlákna voľne presúvajú, tiež by ste si obliečky kúpiť nemali.

obliečky

2. Pamätajte, že vlna je síce teplý, hypoalergénny a kvalitný materiál, nie je však veľmi príjemný na telo, preto je vhodná skôr na deky a prikrývky ako na obliečky.

 

3.  Výplň vankúšov a paplónov môže byť klasické perie alebo duté vlákno. Perie je drahšie, nevhodné pre alergikov,  perové vankúše sú však 100% prírodné. Vankúše a paplóny z dutého vlákna nie sú síce úplne prírodné, sú však antialergické a ich cena je nižšia. Treba dávať pozor aj pri hrúbke paplńov. Hrúbka nie je rozhodujúca paplón s váhou 1,5 ks sa môže zdať rovnako hrubý ako paplón s váhou 1,8 kg, radšej sa pozerajte na váhu, menej skresľuje.

posteľné prádlo

 

4. Radšej ako farebné a luxusné paplóny, radšej investujte do obliečok.

 

5. Je praktickejšie si kúpiť dva paplóny štandardnej veľkosti, ako si kúpiť jeden veľký. Pranie, čistenie a spánok budú príjemnejšie.

 

6. V letných mesiacoch je vhodné si kúpiť kvalitné potesľné prádlo. Ideálna je kombinácia tenkého paplónu a saténového posteľného prádla. V lete sa vyhýbajte teplým materiálom ako napr. flanel.

luxusné obliečky

7.  Pri nákupe flanelových obliečok sa uistite, že kupujete flanel v nezrážavej úprave, alebo počítajte s tým, že sa obliečky troška zrazia.

 

8. Ak chcete aby vaša posteľ vyzerala po rokoch zase skvele, kúpte si matracový top, táto možnosť sú praktická a tiež lacnejšia ako nový matrac.

 

9.  Po nákupe matraca je potrebné dbať pri kúpe plachty na to, aby bola aj jej hĺbka dostatočná. Matrace s hrúbou nad 22 cm sú zväčša problematické aj napriek tomu, že sú luxusné. Nestačí kúpiť dlhšiu plachtu, jej rohy nebudú presne sedieť na matraci.

 

10. Chcete rýchlo, ľahko a lacno vyzdobiť posteľ? Dekoratívne vankúšiky a posteľné prehozy sú na to ako stvorené.

obliečky luxusné

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár