Ako sa zorientovať v ponuke obliečok

Autor:emislovensko

Publikované dňa 01.08.2013

  • Ako sa zorientovať v ponuke obliečok

 

Poznáme zopár základných druhov obliečok. Každý materiál má svoje špecifiká a vlastnosti. Pri výbere by sme ich mali zohľadniť a zosúladiť so svojim vkusom a očakávaniami.

Ak by sme sa vrátili v čase o tisícky rokov a pozreli sa na bytový textil, nebol by výsledok veľmi zaujívamy, v tomto čase sa ľudia prikrývali s kožušinami. Neskôr sa naši predkovia naučili spracovávať rastlinné vlákna a začali vrábať textílie. Prvé textílie vyrábali už starí egyptania, síce inými spôsobmi a v inej kvalite, ale na svoju dobu boli priekopníkmi.

Obliečky iba pre kráľov?

V stredoveku bolo v Európe posteľné prádlo vyslovene luxusom,  ktorý si bežný smrteľník nemohol dovoliť. Prístup k obliečkam mala len kráľovská rodina a vysoká šľachta.

Až s postupným zakladaním miest dochádzalo k šíreniu posteľného prádla aj k nižším vrstvám obyvateľstva. Časom sa posteľné prádlo stalo svatobnou výbavou dcér bohatších remeselníkov a obchodníkov. Až koncom 18. storočia a začiatkom 19., keď začali vznikať prvé manufaktúry a následne bola zavedená priemyslová výroba textilu, sa obliečky masovo rozšírili aj medzi obyčajných ľudí.

Postupne sa metódy spracovania látok zlepšovali a vznikli tieto základné typy obliečok:

 

Bavlnené obliečky

bavlnené obliečky

Bavlnené obliečky sú medzi obliečkami doslova stálicou. Aj napriek stále novým materiálom na trhu sú bavlnené obliečky stále obľúbené. Medzi ich hlavné prednosti patrí, že sú príjemné na telo, mäkké a pružné. Bavlnené obliečky sa vyznačujú priedušnosťou a prirodzenou savosťou.

Bavlnené obliečky de luxe je vyrobené z bavlny s vyššou gramážou, okolo 150g/m², a naviac je látka zušľachtená procesmi typickými pre bavlnený satén.

 

Obliečky z bavlneného saténu

Saténové obliečky sa vyrábajú z vysoko kvalitnej bavlny s jemným leskom na povrchu. Pre posilnenie vlastnotní látky je satén mercerovaný. Saténové obliečky z bavlneného saténu sú veľmi jemné a hebké, naproti tomu sú však aj pevné a trvanlivé. V letných horúčavách sú tieto obliečky na nezaplatenie, príjemne chladia a spríjemňujú tak spánok.

Saténové obliečky bývajú niekdy upravené nežehlenou úpravou.

Tip: Doporučujeme prať bavlnený satén naruby pri nižších teplotách s použitím kvalitných a neagresívnych čistiacich prostriedkov.

saténové obliečky

krepové obliečky

 

Krepové obliečky


Krepové obliečky sú veľmi obľúbené a to hlavne pre ich nenáročnú údržbu, nemusíte ich totiž žehliť. Krepové posteľné prádlo sa vyrába zo 100% bavlny, preto má s bavlnenými obliečkami porovnateľné vlastnosti. Pre krep je tipycký našuchorený povrch striedajúci sa s hladkým v pravidelných pruhoch.

 

Flanelové obliečky

Flanel je teiž vyrábaný zo 100% bavlny, s tým rozdielom, že na výrobu flanelovej tkaniny je používaná látka s vyššou gramážou, ktorá je špeciálne upravená česaním. Flanelové obliečky majú všetky vlastnosti bavlnených, naviac majú na povrchu jemné vlákno, ktoré je vhodné hlavne pre ľudí, ktorý majú radi príjemné teplé látky.

Pre flanelové obliečky je typická vysoká hrejivosť. Flanel je ideálny na chladné zimné mesiace a pre „večne uzimených“ ľudí.

flanelové obliečky

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár