Čo treba vedieť o saténových obliečkach

Autor:emislovensko

Publikované dňa 02.08.2013

  • Čo treba vedieť o saténových obliečkach

Saténové posteľné prádlo je veľmi populárne, pretože hladké a lesklé. Hladkosť vychádza z faktu, že saténové obliečky sú vyrobené z veľmi tenkej priadze, medzi niťami sú v látke len minimálne medzery.Často sa saténové obliečky vyrábaj aj zo syntetických vláken ako nylon laeob polyester. Moderné tecnológie umožňujú vytvoriť z týchto látok tenké vlákna, tým dokážu zabezpečiť vysokú hustotu vláken. Úplne v inej triede sú saténové obliečky vyrobené z bavlneného saténu, síce majú nižší lesk, ale prírodný materiál túto nevýhodu ľahko vyvažuje.

saten

Ak ste sa rozhodli zadovážiť si kvalitné saténové obiečky, čítajte ďalej a dozviete sa, na čo by ste si mali dávať pozor. Máme pre vás zopár tipov.

 

Cena saténových obliečok

Za kvalitné saténové obliečky v zahraničí zaplatíte zhruba 120-300 eur. Na Slovensku a v 4eskej republike je to o niečo lepšie, za sadu obliečok z bavlneného saténu zaplatíte cca 29-99 eur. Materiál nie je jediným indikátorom kvality obliečok, treba sa presvedčiť, či aj prešitie je dvojnásobné. Zbyročne si budete kupovať prvotriedne obliečky z vysokokvalitných látok ak obliečky „povolia“ na spojoch.

saténové obliečky

Tkanie obliečok

Nikdy si nejupujte „pletené obliečky“.  Obliečky ktoré nie sú kvalitne utkané, resp sú upletené nemajú jemný povrch typický pre satén. Tkané textílie prechádzajú väčším počtom procesov spracovania, farbenia a tkania bavlny. Tkané textílie sú síce o niečo drahšie, nemá však zmysel kupovať si saténové obliečky, od ktorých čakáme jemnosť a vysoku kvalitu, ak dostaneme len pletené saténové obliečky, ktoré sa už len minimálne líšia od obyčajnej bavlny.

saten

Materiál obliečok

Saténové obliečky sú vyrobené z pomerne amlého počtu látok, aj odborníci sa nezhodujú, ktorá je na obliečky najvhodnejšia. Nylon je veľmi silná látka a jednoducho sa perie v práčke. Nylonové obliečky sú zase vyrobené z umelých vláken na ropnej báze, čo je síce praktické no dosť nezdravé a neprirodzené.

Hodvábne vlákno je síce prírodné, no zo všetkých saténov je v priemere najdrahšie. Zlatou strednou cestou je bavlnený satén, ktorý  je 100% prírodný a na trhu je možné ho dostať za priateľnú sumu aj pre bežného človeka.

Komentáre

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár

Pridať komentár